Nízko-sacharidové stravovanie a pohyb ako prevencia obezity

Prihláška

Nízko-sacharidové stravovanie a pohyb ako prevencia obezity

Termín: 27.10.2022 12:30 – 15:30
Miesto:
Neco Modra, Štúrova 29-33, 900 01 Modra
Cena: 30 €, cena pre členov AVP SR je 20€
Prednášajúci: Ing. Ivan Mach, CSc. – zakladateľ Aliancie výživových poradcov ČR, športový dietológ a súdny znalec v oblasti výživy

Anotácia

Zvýšená konzumácia sacharidov a nedostatok pohybu zvyšujú riziko zlyhávania signalizačnej funkcie inzulínu (inzulínová rezistencia) a prehlbujú ukladanie tuku, čo vedie k nadváhe a obezite naprieč celou populáciou. Obmedzenie príjmu sacharidov v energeticky primeranej strave so zodpovedajúcim obsahom kvalitných bielkovín, mikroživín, t.j. vitamínov a minerálov, esenciálnych (nevyhnutných) tukov a vlákniny a aktívny životný štýl s primeraným pravidelným pohybom, môže znamenať úspech v boji s nadváhou a obezitou.

Obmedzenie spotreby sacharidov v strave na priemerných cca 40% celkového energetického príjmu (t.j. o 20% menej, ako sa zatiaľ odporúča), je možné preto považovať za trvalo udržateľnú stratégiu k zníženiu a následnému udržaniu telesnej hmotnosti, pokiaľ je však klient pohybovo aktívny. Táto stratégia je súčasne nástrojom k zlepšeniu zdravotných ukazovateľov, hlavne k udržaniu stabilnej hladiny krvného cukru, teda k obmedzeniu rizika inzulínovej rezistencie, ktorú považujeme za zdravotné riziko vedúce k pre- a diabetu a iných zdravotných komplikácií, predovšetkým kardiovaskulárnych.

Pohybové aktivity môžu klientom pomôcť vymaniť sa zo začarovaného kruhu: nedostatok pohybu – obezita – stres – bolesť – depresia – nechuť k pohybu. Pomáhajú im pritom prirodzené adaptačné
mechanizmy reagujúce na záťaž, ktoré sa formujú už pri vývoji plodu a vývoji (výchove) dieťaťa a sú schopné „vypínať“ tzv. kortikotropnú osu, t.j. znižovať uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu. Jeho zvýšená hladina mimo iné preukázateľne potlačuje chuť, odhodlanie a motiváciu k potrebnému pohybu a cvičeniu. Po dlhej sedatívnej perióde je síce miera adaptácie klientov na pohyb najnižšia, ale prirodzené adaptačné mechanizmy po počiatočnom pohybovom impulze (tréningu) vyvolajú (nočné) uvoľňovanie rastového hormónu. Jeho stúpajúca hladina vyvolá pozvoľné posilňovanie, rast kostrových svalov a tiež regeneráciu, aby po odpočinku ( s nutnou relaxáciou a regeneráciou) mohla byť záťaž úspešne zopakovaná.

Opakovaná záťaž s postupným zapojovaním adaptačných mechanizmov potom vedie k postupnému bezstresovému zvládaniu pohybu, teda k žiadúcej pravidelnosti až zdravému „návyku“. Klientom ubúda stres a bolesti, hladina kortizolu klesá, zvyšuje sa motivácia a chuť k pohybu, čo v konečnom dôsledku znamená pretnutie tohto začarovaného kruhu.

Absolvovaním prednášky získate:

  • Certifikát o absolvovaní prednášky
  • Materiál k samoštúdiu
  • Diskusiu a odpovede na otázky po skončení prednášky s prednášajúcim


Ing. Ivan Mach, CSc.

Vyštudoval chemicko-technologickú vysokú školu v Prahe. Od sedemnástich rokov sa venuje odbornej športovej a dietologickej publicistike a lektoroval radu odborných knižných publikácií. Je autorom množstva kníh, prekladov, odborných publikácií, článkov, skript a prednášok. Pôsobí ako poradca pre výživu a životný štýl, športový dietológ, je lektor radu kurzov, odborným garantom certifikovaných kurzov výživových poradcov Nutris – prvú a nastaršiu školu pre výživových poradcov v ČR, ktorú v r. 2004 založil. Je taktiež zakladateľom Aliancie výživových poradcov ČR.